Cesta ozdoby

Ze skla zrozená

Vítejte ve světě tradice


Základním materiálem pro ruční foukání našich ozdob jsou trubice z křemičitosodného skla, které se nahřejí na teplotu 1 300°C. Podle toho, jakou velikost nebo tvar má budoucí ozdoba mít, se odvíjí i průměr použité trubice. Složitější tvary, jako například zvířátka nebo postavy, se foukají pomocí keramických forem. Nejprodávanějším tvarem jsou koule o průměru 8 cm, těch zručný foukač za směnu vyrobí i 460 kusů. Čím větší je ozdoba, tím silnější musí být sklo trubice a o to déle trvá její nahřátí na správnou teplotu.

Ozdoby, u kterých se v konečné fázi neočekává, že by měly být průhledné, prochází po vyfouknutí procesem zvaným "stříbření", během něhož se do ozdoby vpraví speciání tekutina, která pak díky další chemické reakci přemění průhledné sklo na stříbrné. Díky stříbření také ozdoba získá po smočení do barevného laku krásně sytou barvu. Za jeden den může projít u nás tímto procesem až 2 000 kusů ozdob.


Zajímavým bodem na cestě vzniku ozdoby je smáčírna, ve které se míchají i ty nejroztodivnější odstíny barev. Ozdoba pak může být lesklá, matná, může mít efekt porcelánu, mrazolaku a tak dále. Zajímavým efektem je také bronz, metalik, skořápka, písek, polomat nebo satén. Namíchat umíme takřka každý odstín, na který si vzpomenete. Ne každá ozdoba ale musí projít smáčírnou - dekorujeme pro Vás i ozdoby z čirého skla, které dokonce neprojdou ani stříbřírnou. Mají-li být ozdoby naopak jen stříbrné, není už potřeba je smáčet.

 

Vítejte v salonu krásy pro vánoční ozdoby! Šikovné malířky zde pomocí štětců z veverčí srsti vytvoří dekory přesně podle předlohy. Někdy dokonce zdobení vypadá jako při pečení vánočních perníčků, to když malířka kreslí pomocí sáčku naplněným dekorační pastou. Na dokončení pak nesmí chybět celá paleta posypů, třpytek, perliček, peříček a dalších materiálů.     Ostatně podívat se k nám můžete sami, stačí si zarezervovat termín

A teď už hurá na nejkrásnější stromeček na světě - ten Váš. Všechny ozdoby mají tzv. manipulační stopku, která se v balírně, tedy na úplném konci cesty ozdoby, odřízne. Každou ozdobu pro Vás pečlivě zkontrolujeme, opatříme záponkou, tedy očkem, za které si ozdobu můžete zavěsit na stromeček, a zabalíme do krabiček pro bezpečnou cestu až k Vám domů. Na přání zákazníka umíme kolekce označit cenovkami, krabice polepit štítky nebo třeba vložit Vaše vánoční přání.